انواع پاس و دریبل در بسکتبال

راه های درمان درد ساق پا چیست؟
۹۶/۰۸/۲۵
کمبود خواب چگونه بر بدن تاثیر می گذارد
۹۶/۰۸/۲۹
نمایش همه

انواع پاس و دریبل در بسکتبالحرکات بسکتبال :
عموماً به حرکاتی می‌گویند که توسط بازیکنان بسکتبال در بازی استفاده می‌شود تا از یک مدافع عبور کنند یا به هم تیمی خود پاس بدهند و توپ را وارد سبد کنند تا دو امتیاز یا سه امتیاز ثبت کنند.

انواع دریبل‌ها دریبل به زدن توپ به زمین بطور ممتد و برگشت آن به دست می‌گویند. در هنگام دریبل نمی‌توان توپ را گرفت و نمی‌توان بدون دریبل زدن بیش از یک گام برداشت.
- دریبل کراس اور
زمانی که مالک توپ موقعیت آن را با زدن یک دریبل از یک دست به دست دیگر تغیر می‌دهد. تکنیک کراس اور از اصول اولیه بسکتبال است و برای دور نگه داشتن توپ از مدافع استفاده می‌شود. بهترین کاربرد کراس اور زمانی است که مالک توپ در مقابل مدافع طوری - خارج و داخل
وقتی که یک دریبل به سمت خارج بزنیم انگار که قصد داریم به سرعت حرکت کنیم و بعد دریبل بعدی را به داخل بزنیم. این دریبل مانند کراس اور برای فریب استفاده می‌شود و می‌توانند گاه مدافع را به زمین بیندازد.
- دریبل تردید
در این دریبل با تغییر سرعت خود مدافع را فریب می‌دهم برای مثال با دریبلی آرام به او نزدیک می‌شویم و او دفاع را شل می‌کند و بعد با یک حرکت انفجاری سرعت می‌گیریم و از او رد می‌شویم.
- دریبل بین پا
برای حفاظت بیشتر از توپ می‌توانیم دریبل کراس اور را بین پا انجام دهیم یعنی یک پا را جلو می‌گذاریم و کراس اور می‌زنیم تا پا بعنوان سپر توپ نگذارد توپ لو برود. انواع سریعتر این دریبل بدون جلو گذاشتن پا هم اجرا می‌شود.
- دریبل پشت کمر
دریبل پشت کمر یا (behind the back) هم همان کراس اور است که پشت کمر زده می‌شود و از بدن بعنوان سپر توپ استفاده می‌کند.
- دریبل چرخشی
دریبل چرخشی یا (spin move) وقتی اجرا می‌شود که با یک دست دریبل می‌زنیم و وقتی به مدافع رسیدیم پای مخالف دست دریبل را جلو گذاشته و به عنوان محور قرار می‌دهیم و با پای دیگر، به شکل پرگار دور آن می‌چرخیم و از مدافع رد می‌شویم. فراموش نشود که در این دریبل نباید هر دو پا حرکت کند وگرنه مرتکب تخلف تراولینگ یا رانینگ می‌شویم.

حرکات بعد از دریبل
- سه گام
بر خلاف اسمش دو گام است و نزدیک به سبد بسکتبال اجرا می‌شود و این طوری است که ابتدا باید دریبل را قطع کرده و توپ را در دست گرفته و دو گام به سمت سبد برداریم و بعد با یک پرش (معمولاً با یک پا) توپ را به. سمت سبد شوت می‌کنیم.
- یورو استپ
این حرکت توسط بسکتبالیست‌های اروپایی ابداع و استفاده می‌شده و به همین دلیل به (euro step) معروف شده. در این حرکت نزدیک به حلقه بعد از زدن یک دریبل توپ را در دست گرفته و یک قدم به سمت راست یا چپ و قدم بعدی را به سمت مخالف برداشته و بعد شوت می‌زنیم به سمت حلقه.
- جامپ استاپ
جامپ استاپ (jump stop) حرکتی برای توقف دریبل و حرکت است. ابتدا توپ را با دو دست می‌گیریم و همزمان با هر دو پا روی زمین می‌ایستیم و حرکت را متوقف می‌کنیم. اگر بعد جامپ استاپ شوت بزنیم در واقع جامپ شات (jump shot) انجام داده‌ایم.
- فریب شوت
فریب شوت (pump fake) به تظاهر به شوت و نزدن آن می‌گویند بعد این حرکت می‌توان پاس داد یا از جهت دیگری شوت زد.

انواع پاس
- پاس زمینی
پاس زمینی (bounce pass) نوعی پاس است که در آن توپ را در مقابل یار به زمین زده و توپ را در اختیار او قرار می‌دهیم. این پاس براحتی می‌تواند منجر به امتیاز شود چون گرفتن آن برای مدافع سخت است.
- پاس سینه به سینه
در این پاس یک پای خود را جلو می‌گذاریم و با دو دست توپ به سمت سینه یار پرتاپ می‌کنیم.
- پاس بالای سر
در پاس بالای سر (overhead pass) توپ را مثل فوتبال با هر دو دست از بالای سر پرتاب می‌کنیم و معمولاً در ضد حمله بسیار مؤثر است و می‌تواند با دریافت سریع حتی بدون دریبل زدن منجر به امتیاز شود.
- پاس ضربه‌ای
در پاس ضربه‌ای (touch pass) بلافاصله بعد لو رفتن توپ یکی از بازیکنان می‌توان با زدن ضربه‌ای توپ را به سمت یار هدایت کرد. این پاس سریعترین پاس بسکتبال است.
- پاس بیسبالی
این پاس برای فرستادن توپ به فاصلهٔ دور مثلاً از یک سمت به سمت دیگر زمین استفاده می‌شود و مثل پرتاب بیسبال است و با یک دست است و برای ضد حمله مناسب می‌باشد
- پاس کور
پاس کور(blind pass) به پاسی می‌گویند که بدون نگاه کردن فرستاده می‌شود. در این پاس ارسال کننده به یک جهت نگاه می‌کند و به جهتی دیگر پاس می‌دهد. تا مدافع را فریب بدهد. ریسک لو رفتن این پاس بالاست.
- پاس پشت کمر
این پاس از پشت کمر است و می‌توان آنرا بصورت زمینی یا مستقیم فرستاد.
منبع : ویکی پدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *